HI715 Ψηφιακός Mini Μετρητής Αμμωνίας Medium Range
HI715 – Ψηφιακό Mini Μετρητής Αμμωνίας Medium Range Hanna
Το HI715 Ammonia Medium-Range Checker® είναι ένα φορητό, ακριβές και οικονομικό όργανο μέτρησης αμμωνίας σε νερά με μέτρια συγκέντρωση. Προσφέρει την ακρίβεια των επαγγελματικών οργάνων με τη φορητότητα και ευκολία ενός χρωματομέτρου χειρός, καλύπτοντας την ανάγκη για έλεγχο ποιότητας νερού, περιβαλλοντική παρακολούθηση και εκπαιδευτικές εφαρμογές.
Η μέτρηση βασίζεται στη μέθοδο Nessler (ASTM D1426-92), όπου η αντίδραση αμμωνίας με τα αντιδραστήρια δημιουργεί κίτρινη απόχρωση στο δείγμα.
Πλεονεκτήματα
-
Ακριβές και γρήγορο: μετρήσεις σε 4 εύκολα βήματα
-
Συμπαγές και φορητό: ιδανικό για χρήση πεδίου
-
Αφιερωμένο σε μία παράμετρο: αμμωνία (NH₃-N)
-
Χαμηλή κατανάλωση ενέργειας: λειτουργεί με 1 μπαταρία AAA
-
Αυτόματη απενεργοποίηση: μετά από 10 λεπτά αδράνειας
-
Ενσωματωμένο χρονόμετρο: για ακριβείς μετρήσεις αντίδρασης
Εφαρμογές
-
Ποιότητα νερού
-
Περιβαλλοντικές μετρήσεις
-
Επιμετάλλωση και βιομηχανικός έλεγχος
-
Εκπαίδευση και εργαστήρια
Περιεχόμενα Κιτ
-
HI715 Checker® HC
-
2 κυψελίδες δειγμάτων με καπάκια
-
Κιτ εκκίνησης αντιδραστηρίων αμμωνίας για 25 δοκιμές (HI715A-0 & HI715B-0)
-
Σύριγγα με ακροφύσιο
-
Μπαταρία AAA
-
Εγχειρίδιο οδηγιών και οδηγό γρήγορης εκκίνησης
Τέσσερα απλά βήματα μέτρησης
-
Μηδενίστε το Checker®HC με το φιαλίδιο δείγματος (10 mL)
-
Προσθέστε τα αντιδραστήρια αμμωνίας
-
Τοποθετήστε το φιαλίδιο στο Checker®HC
-
Πατήστε το κουμπί και διαβάστε την ένδειξη
Τεχνικά Χαρακτηριστικά
| Χαρακτηριστικό | Περιγραφή |
|---|---|
| Εύρος Μέτρησης | 0.00 – 9.99 ppm NH₃-N |
| Ανάλυση | 0.01 ppm |
| Ακρίβεια | ±0.05 ppm ±5% της ένδειξης |
| Μέθοδος | Nessler, ASTM D1426-92 |
| Φωτιστική Πηγή | LED @ 470 nm |
| Φωτοανιχνευτής | Silicon photocell |
| Μπαταρία | 1 x 1.5V AAA |
| Αυτόματη απενεργοποίηση | Μετά από 10 λεπτά αδράνειας |
| Περιβάλλον | 0–50°C, RH max 95% μη συμπυκνούμενη |
| Διαστάσεις | 81.5 x 61 x 37.5 mm (3.2 x 2.4 x 1.5 in) |
| Βάρος | 64 g (2.25 oz) |
Οδηγίες Εγκατάστασης
Δεν βρέθηκαν δημοσιεύσεις