Big Blue Ανταλλακτικό Φίλτρο Αποσκλήρυνσης (ΡΗΤΙΝΗ ACID CATION) 10'' 5μm (FCCST10BB)
| ΜΕΙΩΣΗ ΣΚΛΗΡΟΤΗΤΑΣ ΝΕΡΟΥ |
ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΑΛΑΤΩΝ |
ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΟΙΚΙΑΚΩΝ ΣΥΣΚΕΥΩΝ |
![]() |
![]() |
![]() |
Big Blue Ανταλλακτικό Φίλτρο Αποσκλήρυνσης FCCST10BB 10" – Aqua Filter
Το FCCST10BB είναι υψηλής ποιότητας φυσίγγιο αποσκλήρυνσης νερού τύπου Big Blue, διαστάσεων 10" x 4,5", σχεδιασμένο να μειώνει αποτελεσματικά τη σκληρότητα του νερού μέσω ανταλλαγής ιόντων.
Μετατρέπει τα ιόντα ασβεστίου (Ca²⁺) και μαγνησίου (Mg²⁺) σε νάτριο (Na⁺), μειώνοντας τα προβλήματα που προκαλεί το σκληρό νερό:
-
Σχηματισμός αλάτων και εναποθέσεων
-
Αυξημένη χρήση απορρυπαντικών
-
Λεκέδες σε ποτήρια και σκεύη
-
Ζημιές σε οικιακές συσκευές όπως πλυντήρια, βραστήρες και καφετιέρες
-
Αυξημένη κατανάλωση ενέργειας
Το μαλακωμένο νερό προστατεύει το δέρμα, μειώνει την ξηρότητα και επιτρέπει τη χρήση λιγότερων προϊόντων καθαρισμού και περιποίησης.
Πλεονεκτήματα
-
Απομακρύνει το ασβέστιο και το μαγνήσιο από το νερό
-
Προστασία οικιακών συσκευών και σωληνώσεων
-
Μείωση χρήσης απορρυπαντικών και σαπουνιών
-
Μαλακό και ευχάριστο στο δέρμα νερό
-
Εύκολη εγκατάσταση και αντικατάσταση
-
Συμβατό με όλα τα φίλτρα Big Blue 10" x 4,5"
Τεχνικά Χαρακτηριστικά
| Χαρακτηριστικό | Περιγραφή |
|---|---|
| Μοντέλο | FCCST10BB |
| Τύπος | Ανταλλακτικό φίλτρο αποσκλήρυνσης νερού (Water Softening) |
| Διάσταση | 10" x 4,5" (Μεγάλη διάμετρος) |
| Μέσα | Ρητίνη ανταλλαγής ιόντων (FDA approved) |
| Διάρκεια ζωής | 3–6 μήνες |
| Πίεση λειτουργίας | 6 bar |
| Θερμοκρασία λειτουργίας | 2°C – 40°C |
| Καπάκια | PP |
| Φλάντζα | Σιλικόνη |
| Σώμα | HDPE |
| Μετα-φίλτρο | PP |
| Τελικό καπάκι | DOE – Διπλό ανοιχτό τέλος |
Εφαρμογές
-
Οικιακές εγκαταστάσεις POU (Point of Use) και POE (Point of Entry)
-
Συστήματα Big Blue 10" x 4,5"
-
Προστασία πλυντηρίων, βραστήρων, καφετιέρων και σωληνώσεων

Οδηγίες Εγκατάστασης
Δεν βρέθηκαν δημοσιεύσεις


